Teksty #63 - „Odszedł Vaclav Havel, pierwszy demokratyczny prezydent Czech”

Artykuł

Streszczenie:

Z soboty na niedzielę 18 grudnia zmarł były prezydent Czech Vaclav Havel. Jak podają czeskie agencje informacyjne Havel zmarł we śnie swoim domu w Hradeczku.

Nagłówek:

Był postacią, która wyraźnie zapisała się na kartach najnowszej historii Czech. Z jednej strony dał się poznać jako rewolucjonista walczący z reżimem komunistycznym, z drugiej jako utalentowany literat i reżyser. Polityczny życiorys Havla już kilkakrotnie posłużył za kanwę filmów dokumentalnych o walce Czechów z ustrojem komunistycznym. Vaclav Havel urodził się w Pradze 5 października 1936 roku. Jego rodzice wywodzili się z praskiej inteligencji i byli mocno zaangażowani w polityczne i kulturalne życie Czechosłowacji. Wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek Havlów skonfiskowano, a na rodzinę spadły represje ze strony władz komunistycznych. Nastoletniemu Havlowi uniemożliwiono wówczas kontynuację nauki w liceum. Wybrał więc pracę w laboratorium chemicznym, a szkołę średnią ukończył w trybie wieczorowym. ...

Zajawka:

Początek politycznej działalności Havla przypadł na czas politycznej liberalizacji w Czechosłowacji w roku 1968. W czasie tzw. „praskiej wiosny” Havel zaangażował się w dyskusję polityczną nad zmianą ówczesnego ustroju politycznego w państwie. Przez cały okres swojego czynnego zaangażowania w politykę nieustannie wspierał dążenia kraju w kierunku demokracji parlamentarnej. Po wydarzeniach z roku 1989, które doprowadziły do obalenia systemu komunistycznego oraz pozbawiły ówczesną elitę polityczną władzy wykonawczej, Havel przymierzył się do budowy nowego demokratycznego państwa. Już jako prezydent Czechosłowacji, a następnie Republiki Czeskiej skłaniał się ku wprowadzeniu swego państwa w kręgi polityki międzynarodowej.
2032   3  

Informacje o pliku:

ID: #63

Tytuł: „Odszedł Vaclav Havel, pierwszy demokratyczny prezydent Czech”

Podtytuł: Artykuł

Data udostępnienia: 2023-05-31

Kategorie: Polityka kultura ludzie

Autor: Ania - zobacz portfolio (100)

Spis treści

Lista akapitów:
  • 1. Wczesna młodość
  • 2. „Praska wiosna” i wybór na prezydenta Republiki Czeskiej
  • 3. Teatr i literatura – dwie największe pasje Havla
  • 4. Obrońca praw człowieka
  • 5. Przyjaciel Polski
Liczba znaków Liczba słów Liczba tabel Liczba grafik
5191 708 0 0
Ten utwór został już sprzedany na wyłączność. Jeśli chciałbyś zakupić podobny utwór, a nie możesz go znaleźć w serwisie skontaktuj się z nami, a niezwłocznie Ci pomożemy.
Copyright © 2012 Artivia.pl
Serwis Artivia.pl powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.