#147 - „Szedł Sasza suchą szosą, czyli łamańce językowe prosto z gabinetu logopedy”
Wywiad
Streszczenie:
6 marca po raz ósmy obchodziliśmy Dzień Logopedów. Idea tego święta opiera się na zwróceniu uwagi na problemy związane z zaburzeniami mowy. Poprosiliśmy Panią Katarzynę Grabowską – logopedę z Ząbkowic, aby przy okazji tego święta opowiedziała, kiedy najlepiej zacząć terapię logopedyczną oraz co uchroni dziecko przed zaburzeniami mowy.Nagłówek:
EM: Czy można mówić o skutkach psychologicznych u dzieci, które mają wadę wymowy, np. brak akceptacji ze strony rówieśników? ...Zajawka:
Express-Miejski: Jakie są najczęstsze problemy związane z mową i z czego wynikają? Katarzyna Grabowska: Najczęstsze problemy, z którymi spotykam się na co dzień w swojej pracy zawodowej to zaburzenia artykulacji u dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych (są to problemy związane z prawidłową realizacją głosek szeregu szumiącego, syczącego i ciszącego tj. s,z,c,dz,sz,ż,cz,dż,ś,ź,ć,dź; głoski r, głosek tylnojęzykowych k, g itp. ). Ponadto problemy związane z artykulacją głosek podobnie brzmiących, np. półka-bułka, kosa-koza, itp. A także wszelakiego rodzaju wady rozwojowe, wady anatomiczne aparatu mowy (np. krótkie wędzidełko podjęzykowe). Przyczyną zaistniałych wad wymowy okazują się być głównie nieprawidłowości w budowie i sprawności narządów artykulacyjnych, problemy słuchowe a także środowisko rodzinne, które niestety czasami nie predysponuje do tego, aby rozwijać w maluszkach ich umiejętności słownych.
2134 1
Informacje o pliku:
ID: #147
Tytuł: „Szedł Sasza suchą szosą, czyli łamańce językowe prosto z gabinetu logopedy”
Podtytuł: Wywiad
Data udostępnienia: 2025-05-06
Kategorie: medycyna społeczeństwo
Autor: Ania - zobacz portfolio (100)